Архив січня, 2010

Еволюція соціальних мереж: все в одному

Author lambo-cbto-admin    Category Internet     Tags
Потреба у спілкуванні в сучасному світі велика, як ніколи раніше. Незважаючи на те, що ми оточені великою кількістю людей, знайти однодумців все так само непросто. З цим завданням цілком успішно справляються соціальні мережі, що об’єднують людей, як за принципом “спільного минулого”, так і по різних професійних і інших мотивах. З ростом числа соціальних мереж збільшуються вимоги користувачів до сервісів. Тепер багатьом вже не досить простої системи обміну повідомленнями – люди хочуть мати якомога більше можливостей, що збагачують спілкування. Так соціальні мережі почали обзаводитися іграми, обростати блогами, фотохостингом та іншими сервісами.

Як явище, соціальні мережі виникли в кінці дев’яностих років з розвитком концепції web 2.0 і повністю змінили обличчя інтернету. Пік популярності соціальних мереж припав на 2003-2006 роки. Спочатку соціальні мережі об’єднали людей по ностальгічному фактору. Кому не хочеться подивитися на своїх колишніх однокласників і дитсадкові друзів? Так виникли Facebook і Classmates.com. У Росії їх аналогами стали “Вконтакте” і “Однокласники”.

Соціальні мережі, які об’єднують людей просто за фактом їх спільного минулого, виявилися золотим дном. Однак ця ніша була швидко зайнята, і великого поширення клони “Однокласників” і “Вконтакте” не отримали. Тим не менше, залишалися неохопленими ще інші ніші, які швидко заповнилися соціальними мережами, зібраними з професійної спільності (professionali.ru), любові до музики (last.fm, moskva.fm), любові до живопису і фотографії (devianart.com) та інші.

Кількість користувачів в найбільших соціальних мережах Росії та світу, млн

В аналітичному звіті IBM за 2009 рік прогнозувалося збільшення числа щомісячних унікальних користувачів соціальних мереж до 800 млн людей до 2012 року. За даними опитування Pew Internet, в тій чи іншій соціальній мережі зареєстровано понад 35% повнолітніх американців, і цей показник постійно зростає. При цьому найбільшу активність проявляють молоді користувачі, 75% відвідувачів – це люди у віці від 18 до 24 років. У Рунеті кількість зареєстрованих користувачів на сайті “Однокласники” близько 45 млн користувачів, мережа “Вконтакте” заявляє, що кількість її користувачів на вересень 2009 року перевищувала 40 млн. За даними аналітичного центру компанії “Бігун”, зараз у Росії в соціальних мережах зосереджена практично вся активна аудиторія Рунета – 25,8 млн осіб.

Золоте дно на піку популярності

Перед власниками соціальних мереж постало питання монетизації ресурсів, що є в їхньому розпорядженні , які росли не по днях, а по годинах. Введення платних сервісів: реєстрації і т.п. не сподобалося користувачам і сприймалося, як обмеження їх свобод. Люди не надто охоче платили за можливість зареєструватися – ця послуга не сприймалася як товар, але з радістю відчиняли свої гаманці за можливість набути статусу, робити подарунки, виділитися тим чи іншим чином з товариства собі подібних. Логічним етапом стало виникнення безлічі додатків, що дозволяють учасникам мережі вирощувати рибу, дбати про вихованців, ростити капусту тощо. Ігрова компонента, що з’явилася в соціальних мережах, спростила завдання монетизації ресурсів. Фактор “краще, ніж у сусіда” виявився достатньою рушійною силою, щоб люди почали купувати ті чи інші удосконалення, що дозволяють поліпшити власні акаунти в додатках, зробити подарунок другу і так далі. На сьогоднішній момент, наприклад, мережа Facebook може запропонувати своїм користувачам більше 280 тис. різних додатків.

Ще одним способом отримання доходів для соціальних мереж стала контекстна реклама. Найбільші західні соціальні мережі MySpace і Facebook впровадили цей сервіс. У Росії поки цей вид отримання доходів не користується великою популярністю, оскільки ефективність контекстної реклами для вітчизняної аудиторії соціальних мереж поки невисока.

Компанії можуть використовувати соціальні мережі і просто для іміджевого просування: створювати власні сторінки, поширювати контент, влаштовувати різного роду акції. Але до цих пір цей процес досить складний, оскільки для кожної компанії, яка бажає прописатися в соціальній мережі, необхідно вибудовувати власну стратегію просування.

Електронні свахи

Трохи осторонь від загальної структуризації інтернет-спільноти стояли сайти знайомств. Тут багато хто воліє зберігати анонімність, справедливо вважаючи, що інформація про доходи, місце роботи і кількості дітлахів була б зайвою. Монетизація цих сервісів йшла шляхом надання заплатили більш вигідних умов для просування себе як товару.

Тим не менше, легкі спроби перетворити сайт знайомств в щось більш структуроване творцями сервісів робилися. Так, на найбільшому сервісі знайомств mamba.ru з’явилися блоги, які особливої популярності не здобули.

Спіймати в мережі нове життя

Спроби зробити сервіс, який став би другим домом для користувача, робилися неодноразово. Творці сервісу Second Life наочно показали, що це цілком реальна бізнес-модель, яка дозволяє дати користувачеві ілюзію іншого життя. Взагалі, Second Life стала свого роду революційної соціальною мережею, оскільки дала можливість користувачам не тільки знаходити нових друзів, а й жити повноцінним життям в іншій реальності: вчитися, заробляти, закохуватися. Однак у Second Life та її послідовників був один недолік: необхідність установки клієнта, що дозволяє користуватися сервісами мережі.

Інші онлайн ігри не мали достатньої соціалізації, оскільки в них робився акцент на ігрову компоненту, тому учасники часто збиралися на форумах, створювали спеціальні ресурси для спілкування. Програми ж, що живуть в соціальних мережах, не давали можливості об’єднати всіх, оскільки установка додатку – в першу чергу добровільна справа.

Повне змішання

Одним з небагатьох вдалих стартапів, що об’єднали ігрову складову з можливостями сайту знайомств і соціальної мережі, можна вважати портал “Вгороде.ру”, розрахований на аудиторію активної молоді від 14 до 25 років. Проаналізувавши тенденції та існуючі проекти, розробники “Вгороде.ру”, постаралися втілити в сервісі саме те, чого бракувало ринку. У результаті з’явився довгостроковий проект, розрахований на створення власної аудиторії і поєднує в собі соціальну мережу, сервіс блогів, фотохостинг, чат та онлайн-гру.Спроба об’єднати в одне ціле гру, побудовану на flаsh, і соціальну мережу виявилася вдалою, в першу чергу завдяки тому, що користувач відразу ж виявляється залучений у всі аспекти життя порталу. Чим швидше й активніше він просуває і розвиває свого персонажа, тим більше можливостей у нього з’являється. Для користувача відкрито декілька точок входу: він може почати з використання порталу як фотохостинг або сервісу блогів, або відразу зареєструватися для знайомства, в процесі клієнт створює і “прокачує” свого персонажа, роблячи його все більш привабливим в очах оточуючих.На даний момент сервіс налічує близько півмільйона користувачів. Їх кількість зростає у геометричній прогресії. Розробники сервісу приділяють велику увагу зворотного зв’язку з користувачами і намагаються враховувати їх побажання щодо зміни або доопрацювання функціоналу.

В цілому, концепція сервісу “все в одному” дуже приваблива й очевидна, щоб не отримати подальшого розповсюдження. Все більша кількість додатків для соціальних мереж створюють можливість індивідуальної настройки для кожного облікового запису. Але розвиток сервісів, одночасно виконують соціалізірующую і розважаються роль, може серйозно похитнути позиції гігантів. Нове покоління сприймає існуючі соціальні мережі як щось вже “стале та застаріле”. Вони шукають нових можливостей. І хочуть отримати їх все і відразу. Це сприяє розвитку соціальних мереж, що містять у собі всі можливості Web2.0.

За даними internetua.com

В аналітичному звіті IBM за 2009 рік прогнозувалося збільшення числа щомісячних унікальних користувачів соціальних мереж до 800 млн людей до 2012 року. За даними опитування Pew Internet, зареєстровані в тій чи іншій соціальній мережі 35% повнолітніх американців, і цей показник постійно зростає. При цьому найбільшу активність проявляють молоді користувачі, 75% відвідувачів – це люди у віці від 18 до 24 років. У Рунеті кількість зареєстрованих користувачів на сайті “Однокласники” близько 45 млн користувачів, мережа “Вконтакте” заявляє, що кількість її користувачів на вересень 2009 року перевищувала 40 млн. За даними аналітичного центру компанії “Бігун”, зараз у Росії в соціальних мережах зосереджена практично вся активна аудиторія Рунета – 25,8 млн осіб.

Золоте дно на піку популярності

Перед власниками соціальних мереж постало питання монетизації що є в їхньому розпорядженні ресурсів, які росли не по днях, а по годинах. Введення платних сервісів: реєстрації і т.п. – Не подобалося користувачам і сприймалося, як обмеження їх свобод. Люди не надто охоче платили за можливість зареєструватися – ця послуга не сприймалася як товар, але з радістю відчиняли свої гаманці за можливість набути статусу, робити подарунки, виділитися тим чи іншим чином з товариства собі подібних. Логічним етапом стало виникнення безлічі додатків, що дозволяють учасникам мережі вирощувати рибу, дбати про вихованців, ростити капусту тощо. Ігрова компонента, що з’явилася в соціальних мережах, спростила завдання монетизації ресурсів. Фактор “краще, ніж у сусіда” виявився достатньою рушійною силою, щоб люди почали купувати ті чи інші удосконалення, що дозволяють поліпшити власні акаунти в додатках, зробити подарунок другу і так далі. На сьогоднішній момент, наприклад, мережа Facebook може запропонувати своїм користувачам більше 280 тис. різних додатків.

Ще одним способом отримання доходів для соціальних мереж стала контекстна реклама. Найбільші західні соціальні мережі MySpace і Facebook впровадили цей сервіс. У Росії поки цей вид отримання доходів не користується великою популярністю, оскільки ефективність контекстної реклами для вітчизняної аудиторії соціальних мереж поки невисока.

Компанії можуть використовувати соціальні мережі і просто для іміджевого просування: створювати власні сторінки, поширювати контент, влаштовувати різного роду акції. Але до цих пір цей процес досить складний, оскільки для кожної компанії, яка бажає прописатися в соціальній мережі, необхідно вибудовувати власну стратегію просування.

Електронні свахи

Трохи осторонь від загальної структуризації інтернет-спільноти стояли сайти знайомств. Тут багато хто воліє зберігати анонімність, справедливо вважаючи, що інформація про доходи, місце роботи і кількості дітлахів була б зайвою. Монетизація цих сервісів йшла шляхом надання заплатили більш вигідних умов для просування себе як товару.

Творець WWW роздав держдані всім бажаючим

Author lambo-cbto-admin    Category Internet     Tags

Винахідник World Wide Web Тім Бернерс-Лі і професор Найджел Шедболт опублікували в газеті The Guardian маніфест, присвячений запуску порталу з відкритими даними британського уряду, передає «Lenta.ru».

Використовуючи дані, викладені на сайті data.gov.uk, всі бажаючі зможуть створювати свої додатки. Зараз таких програм близько двох десятків. До їх числа, зокрема, входить додаток, що показує ціни на нерухомість у Великобританії, вакансії на держслужбі, а також найближчих до користувача стоматологів.

Бернерс-Лі і Шедболт вважають, що їхній проект створить нові можливості для економічного зростання, а сама інформація може бути використана для найбільш несподіваних завдань. Зараз на порталі викладено понад 2500 наборів даних, а розробкою додатків на їх основі зацікавилося 2400 осіб.

Data.gov.uk є британським аналогом запущеного раніше порталу Data.gov, де в електронній вигляді представлені державні дані уряду США. Data.gov, у свою чергу, є проектом нової президентської адміністрації, яка заявила про курс на відкритість інформації і держорганів.

Інший аналог Data.gov готує лондонська адміністрація. Сайт London Datastore відкриється 29 січня. Там з’явиться інформація про лондонських школах, роботі аварійних служб, злочинах і так далі.

За даними proit.com.ua

Олександр Ольшанський (Imena.UA / MiroHost): «Я не вірю в SaaS …»

Author lambo-cbto-admin    Category Обчислення у хмарі     Tags

Про те, як криза позначилася на компаніях, що працюють в інтернет-сегменті, які напрями інтернет-бізнесу є найбільш перспективними і чого чекати від нових мережевих корпоративних технологій, ми говорили з Олександром Ольшанським, президентом компанії Imena.UA / MiroHost

PC WEEK / UE: Олександрe, пройшло трохи більше року з початку кризи в Україні. Як його пережила ваша компанія, які напрямки особливо сильно постраждали?

Говорити про те, що компанія кризи не відчула, було б не правильно. Але сказати, що ми сильно постраждали, також не можу. Частково я кризі вдячний, оскільки це завжди час можливостей. Ми збалансували структуру активів, але намагалися не закривати різні інвестиційні починання: просто десь стиснулися по бюджетах на рекламу, якісь гроші направили на підтримку клієнтам. Я вважаю, що ми рухаємося більш-менш нормально.

У середньому темпи зростання в цьому році приблизно збігаються з темпами зростання 2007 року. Але це все одно зростання. З іншого боку, порівнювати показники цього року з докризовим 2008 роком, на мій погляд, некоректно, оскільки ринок був уже занадто «перегрітий».

У цьому році деяке пожвавлення спостерігалося у вересні, зараз – трохи гірше. Можливо, завадила галас навколо епідемії грипу, збивши хвилю відновлення, тому що люди зосередилися на інших проблемах. Адже криза, по суті, знаходиться в головах, а не в житті: люди коли починають вірити в те, що все погано, то саме так все і відбувається. Зараз відчувається передноворічне пожвавлення, думаю, що в наступному році почнеться поступове зростання, якщо нічого особливого не станеться.

PC WEEK / UE: Ви згадали про зниження витрат. Які були вжиті заходи для підвищення ефективності роботи компанії?

Різко підвищити ефективність бізнесу в нормальній процвітаючої компанії неможливо. Тобто, якщо представник будь-якого підприємства заявляє, що їм вдалася раптом значно підвищити ефективність, то виникає питання, що вони робили раніше. Можна різко підняти продуктивність – можна лише різко скоротити витрати з якихось статтями, які необов’язкові протягом деякого часу.

Наприклад, ми можемо прожити 3-6 місяців без активної реклами, але через шість місяців нам все одно доведеться до неї повернутися. Інший приклад: за планом у нас в березні намічено було оновлення парку серверів. Ми могли цей процес пересунути на вересень, оскільки зниження продажів знижує потреби в техніці, але переносити його нескінченно все одно не могли б. Ось і виходить в результаті лише скорочення витрат. Ефективність же треба підвищувати до кризи, а не під час.

PC WEEK / UE: Компанія Imena.UA / MiroHost займається послугами хостингу, реєстрацією доменних імен, іншими сервісами … Опишіть пріоритетність кожного з бізнес-напрямків.

Зазвичай я зображую напрямки нашого бізнесу не у вигляді «пирога», а у вигляді сходів. У нас є багато проектів, кожен з яких перебуває на своїй стадії розвитку. Ми умовно поділили весь процес розвитку на 10 стадій, де 0 – це ідея в голові, а 10 – це компанія світового рівня. За цією шкалою найбільш просунутим є проект Imena.UA – реєстрація доменів, підтримка користувачів і т.д. За нашою класифікації він займає сходинку № 7. Сходинку № 6 займає MiroHost. «Українська банерна мережа» – п’ята, Parking.UA з рекламним агентством PingWin займають четверту сходинку. Третю займає сервіс mail.ua. Датацентр, який ми розглядаємо як окремий бізнес, за цей рік перемістився з четвертої сходинки на п’яту. Якщо наступного року він переміститься на шосту, це буде означати, що його внесок у загальні доходи холдингу буде дуже значним (20-30%).

Більшу частину доходів сьогодні приносять Imena.UA, а разом з MiroHost і «Української банерної мережею» вони складають близько 90% нашого обороту. Але – не 90% перспективних проектів. Ми завжди говоримо про те, що хочемо мати проекти на різних стадіях розвитку.

На кожну сходинку у нас є свій проект. Якщо ця сходи зрушується вгору, у нас утворюється вільна сходинка, ми намагаємося її чимось заповнити: або що-небудь купити, або самим щось створити. Ми намагаємося тримати проекти в різній стадії розвитку – є проекти, які сьогодні приносять хороші гроші, але розвиваються повільніше, просто тому що вони знаходяться в стадії ринкової зрілості. Є проекти, які розвиваються дуже швидко, але грошей ще не приносять, тому що знаходяться на нижніх рівнях сходів.

PC WEEK / UE: Чому ви розглядаєте датацентр як окремий напрямок бізнесу, адже він безпосередньо пов’язаний з хостингом?

Датацентр та хостинг ми вважаємо окремими видами бізнесу і ось чому. Справа в тому, що хостинг в своєму складі містить більше сервісної підтримки користувачів і датацентр – це все-таки більше технічна організаційна складова. Тому для датацентру наш власний хостинг є лише одним із численних клієнтів. Але ЦОД фактично не надає послуги хостінгу, він приймає і розміщує чуже обладнання. Зрозуміло, що в даному випадку він існує як окремий бізнес, тому ми поділяємо ці проекти, і датацентр йде у нас окремим рядком бюджету.

PC WEEK / UE: Зараз багато говорять про SaaS … Чому Software as a Service поки мало поширений в нашій країні?

SaaS має на увазі певну корпоративну культуру ведення бізнесу. Я взагалі погано ставлюся до будь-яких супермодним віянням, і не вірю, що якщо хто-то сказав про те, що SaaS раптом почав приносити шалені гроші, то все інше потрібно забути.

У SaaS в сегменті В2В у нашій країні я вірю насилу. Це не означає, що його не буде ніколи, але зараз, на мій погляд, корпоративна культура поки що не дуже готова до такої моделі. Причому це пов’язано не з технологічними рішеннями, а з елементарними речами, наявністю тих же посадових інструкцій для кожного співробітника. Адже в наших компаніях їх практично ніде немає, але у 80% західних компаній вони є. Якщо немає чітко формалізованої процедури, то SaaS-модель буде дуже важка і, швидше за все, викличе розчарування. У результаті, замість економії грошей з’являться додаткові витрати. Якийсь SaaS в Україні, звичайно, буде, але такого рівня розвитку, як зараз на Заході, він не отримає.

PC WEEK / UE: Але ж є приклади іноземних компаній, що мають свої підрозділи в Україні, у яких хостинг ERP-або CRM-систем перебуває в Австрії, в Німеччині або інших країнах – це ж справжнісінький SAAS?

Так, але яке це має відношення до України? Це ж компанії західні, зі свого західній корпоративною культурою і швидше за все купувати SaaS-рішення вони будуть теж на заході.

З приводу SaaS – я вірю в надання послуг у західній країні, наприклад, якщо французький бізнес викупив українську розробку. Але ось в український бізнес, який купив французьку розробку і надає послуги на території України українським компаніям по SaaS-моделі – не вірю. Вірю у можливість надання послуг по SaaS-моделі приватним клієнтам або дуже-дуже маленьким компаніям. Тобто говорячи іншими словами, в Україні поле для надання SaaS-послуг сьогодні набагато вужче, ніж на заході. Особливо, якщо вимірювати в грошах, а не в штуках. У будь-якого інвестора поняття «вірю – не вірю» перетворюються на «плачу – не плачу». Ось я б в це гроші не вкладав.

За даними online.ua

Недавні записи

Архів