«Хмарні» технології – ключ до скорочення фінансових витрат

Зовсім ще недавно терміни «хмарні» технології, «хмарні» обчислення, «хмарні» сервіси залишалися загадкою для тих, хто далекий від програмування. Хоча інтуїція підказувала, що ці інноваційні рішення тісно пов'язані з Інтернетом. Сьогодні ж «хмарні» технології стають невід'ємною частиною успішної роботи бізнес-компаній. Про можливості цих незвичайних інноваційних інтернет-рішень розповідає Сергій Боровиков, керівник департаменту хмарних технологій компанії Softline.

BZZN.ru: Сергій, в минулому і особливо цього року помітно активізувалося обговорення в колах IT-фахівців, а також в російських урядових колах так званих «хмарних» технологій. По суті, мова йде про їх впровадженні в Росії. Цього літа в Москві навіть пройшла конференція «Хмарні технології – нові можливості для бізнесу». Але якщо програмісту зрозуміло, що означає дане «загадкове» словосполучення, то уява простого інтернет-користувача тут не спрацьовує. Так що ж таке «хмарні» технології, яка їхня природа, в чому їх призначення і функціональність?

Сергій Боровиков: «Загадкове» словосполучення – вже давно увійшло в побут не тільки програмістів, але й IT-індустрії в цілому. Якщо бути точним, то в Росії «хмари» почали формуватися в 2007-2008 роках. Зараз – це структурований ринок зі своїми правилами і гравцями, тенденціями та етапами розвитку.

Хмарні обчислення – це новий етап розвитку сукупності різних технологій, зокрема широкого розповсюдження високошвидкісного Інтернету. Користувачеві надається динамічний і масштабований спосіб доступу до різних сервісів через інтернет-з'єднання. Хоча саме поняття «хмарні технології» широко і включає різні напрямки. Найпоширеніші з них – SaaS (Soft as a Service), IaaS (Infrastructure as a Service), PaaS (Platform as a Service). Найбільшого поширення серед широкої аудиторії отримали SaaS-рішення.

Так що ж таке хмарні технології? Для власника власного бізнесу хмарні технології – це економічна привабливість і нові можливості для компанії. При використанні «хмарних» рішень немає необхідності вилучати великі кошти з обороту на покупку ПО. SaaS-рішення переводять капітальні витрати в операційні витрати, дозволяючи бізнесу залишатися більш конкурентоспроможними. Для IT-фахівця хмарні технології заощадять час і дозволять сконцентруватися на завданнях, специфічних для бізнесу компанії. Для звичайного користувача плюси теж будуть очевидні. Можливість доступу до бізнес-додатків з будь-якої точки світу, більш ефективне спілкування з колегами та клієнтами, можливість колективної роботи з співробітниками над документами в режимі реального часу дозволять значно розвантажити власний робочий графік і збільшити продуктивність праці.

BZZN.ru: Якщо правильно розуміти призначення цих нових технологій, мова йде про еволюцію віртуальної середовища, точніше про зародження наступного покоління інтернет-простору, який дозволяє зв'язати комп'ютери, находящіlеся в найвіддаленіших точках, «складаються», скажімо, на державній службі, в корпоративному або домашньому користуванні? Але ж і раніше «віртуальне спілкування» не складало особливих проблем. В чому принципова відмінність цих хмарних технологій?

Сергій Боровиков: Говорити про просто «віртуальне спілкування» буде не зовсім правильно. Зараз в «хмари» можливо перенести практично будь-які сервіси або навіть повністю ІТ-інфраструктуру компанії. Дійсно, сервіси для спільної роботи та внутрішніх комунікацій: такі як Microsoft Lync Server, Microsoft SharePoint Server і Google Apps швидко стають популярними серед підприємництва. Але ці сервіси тільки невелика частина хмарних можливостей. Хмарні технології – це новий крок вперед у сфері розподілу обробки даних, в якій ресурси і потужності надаються як сервіс. Основні відмінності хмарних технології від класичної моделі – це надійність, доступність і масштабованість ІТ-інфраструктури компанії, а також скорочення витрат на її обслуговування. Якщо говорити про самого користувача, то для нього – це відсутність будь-яких клієнтських додатків, все що необхідно – це будь-який браузер і доступ в інтернет.

BZZN.ru: Сергій, просвітіть, яка історія розвитку цих інноваційних рішень, і в чому суть «духовного зерна» цих хмарних технологій? Хто з відомих IT-компаній найбільшою мірою зайнятий розробками, впровадженням «хмарних» технологій?

Сергій Боровиков: Різні чинники в сфері високих технологій в сукупності з сучасними технологіями віртуалізації істотно посприяли швидкому зростанню хмарних обчислень. Розвиток інтернет-технологій і збільшення каналу-зв'язку зробило можливим виконання функціонально насичених веб-додатків безпосередньо у вікні веб-браузера. Безумовно, позитивний вплив зробили інтернет-сервіси, які стали надавати доступ до своїх даних за допомогою API. Перерахувати всі компанії, які доклали свої зусилля до розвитку та популяризації хмарних технологій, складно, але у витоків розвитку стояли такі компанії, як Amazon Rackspace, Salesforce, Google.

BZZN.ru: Чи беруть участь у розробках російські IT-фахівці? Яке їхнє ставлення до цього напряму, враховуючи, що не скрізь у віддаленій російській глибинці є можливість підключення до інтернету? Хоча, варто визнати, що сьогодні майже 50% російської території вже охоплено віртуальної Мережею. Але тут слід враховувати якість і технологічні можливості функціонування цієї Мережі, чи не так?

Сергій Боровиков: Звичайно, існують чудові російські SaaS-рішення, які користуються популярністю на вітчизняному ринку. Зараз ми, скоріше, говоримо про комерційні організації, ніж про користувачів з російської глибинки. Дійсно, розвиток Інтернету в нашій країні дуже сильно впливає на поширення «хмар». Хоча вже нікого не здивувати всесвітньою павутиною, і розвивається віртуальна мережа дійсно швидко. Але найбільша перешкода – це навіть не швидкість і доступність Інтернету в регіонах, а, скоріше, його вартість, яка все ще висока в деяких регіонах, що значно знижує фактор економічної привабливості хмарних технологій для бізнесу.

BZZN.ru: Що конкретно функціонального дають хмарні технології бізнесу? У якій області роботи компанії вони найбільш ефективні, чи можна обійтися без цих нововведень? Яке їхнє комерційне перевагу? Проілюструйте, будь ласка, конкретними прикладами.

Сергій Боровиков: В світі хмарні технології використовуються бізнесом вже декілька років. У Росії ринок вже пройшов стадію, коли в хмари мігрували тільки ентузіасти і компанії, готові до ризиків. Зараз це реалізовані проекти в різних сегментах – від low SMB до Enterprise. В основному про хмарних сервісах замислюються, коли приходить час модернізації серверного парку. Тоді економічна привабливість в сукупності з можливостями, які відкриваються в перспективі, відіграє вирішальну роль.

Лідируючі галузі, які мігрують в хмари, за нашими оцінками, це: фінансові структури, страхування, роздріб і державні організації. Завдання вирішуються найрізноманітніші – від виносу в хмари тільки електронної пошти або документообігу до повної міграції. Багато компаній приваблює можливість знизити витрати, комусь необхідно забезпечити безперебійну роботу критично важливих додатків для бізнесу, але вони не можуть забезпечити професійну технічну підтримку власними силами. Є організації, які мігрують в хмари, щоб винести ІТ-інфраструктуру компанії за кордону Російської Федерації. Немає нічого, що можна зробити on-site, але не можна перевести в хмари. Наприклад, існує думка, що модель SaaS буде обходитися компанії набагато дорожче при тривалому використанні і компанія потрапляє в повну залежність від постачальника послуг. Але це зовсім не так.

Варто зауважити, що при цьому говорять тільки про вартість безпосередньо ліцензії на те чи інше ПЗ, але не враховуються непрямі витрати. Якщо говорити про те, скільки ж насправді коштує бізнесу те чи інше ПЗ, то необхідно оперувати категоріями TCO (Total Cost of Ownership – сукупна вартість володіння), враховують вартість роботи персоналу, вартість серверів, їх обслуговування, витрати на розгортання системи, витрати на оновлення ПЗ, витрати на електроенергію та ризики, яким компанія піддається в моделі on-site. Якщо порахувати TCO для класичної схеми і для SaaS, то стане ясно, що реальна економія за 3 роки становить до 20-60% в залежності від особливостей бізнесу.

BZZN.ru: Скажімо, компанія вирішила працювати зі своїми партнерами, постачальниками, а може і клієнтами, використовуючи «хмарний» сервіс. Чи потрібно повністю їй переобладнати своє комп'ютерне оснащення або достатньо впровадження якоїсь спеціалізованої платформи? Якщо можна, приведіть ціновий діапазон цих програмних нововведень.

Сергій Боровиков: В цьому-то й полягає основний плюс – компанії не потрібно нічого, вона просто приходить в Softline як до постачальника сервісів і після проходження етапу домовленостей компанія отримує робочий сервіс у користування. Не треба додаткових інвестицій або складного проекту впровадження, немає складного переходу з однієї системи на іншу. Питання ціни останнім часом теж відходить на другий план, більш задаються зараз стосуються забезпечення безпеки та доступності сервісів. Компанія Softline надає всім клієнтам SLA 99,9%, який підтримується фінансовими зобов'язаннями. Але найголовніше, що він прозорий для клієнта, там немає підводних каменів або хитрощів. Ми не обіцяємо, а гарантуємо. Якщо говорити про ціну, то вона часто розраховується індивідуально, оскільки залежить від кількості користувачів. Хоча, наприклад, сервіси Google для спільної роботи будуть обходитися компанії в 1800 рублів на користувача на рік.

BZZN.ru: Питання інформаційної безпеки, захисту від непрошених вторгнень актуальні і для компаній, і для звичайних інтернет-користувачів. Чи існують захисні механізми для «хмарних» технологій, враховуючи, що це все-таки інноваційні технології?

Сергій Боровиков: Якщо компанія мігрує в хмари, то всі дані і обчислювальні потужності будуть знаходитися в дата-центрах. Кожен дата-центр відповідає вимогам Tier-3, знаходиться під цілодобовою охороною, оснащений 3-х рівневої системою контролю доступу, резервним електроживленням і резервними каналами доступу в Інтернет. Існує автоматизований процес резервного копіювання даних і кластеризація ролей. При необхідності ми організуємо хмарну інфраструктуру, яка буде повністю відповідати вимогам Федерального закону 152-ФЗ «Про персональні дані». Тому безпека даних в хмарі відповідає всім сучасним параметрам, а за деякими навіть може дати фору рішенням on-site. Відсоток втрати інформації через людський фактор значно менше при використанні хмарних сервісів.

BZZN.ru: Давайте, повернемося до звичайного користувача, домашньому інтернетоманія, яких в Росії безліч. Відомо, що будь-яка технологія тільки тоді одержує повсюдне розвиток, коли стає повсякденною нормою використання звичайними громадянами. У яких випадках простий споживач може вдатися до хмарному сервісу? Що йому для цього необхідно, – можливо, придбання спеціального ПО? Тоді назвіть стандарт технічних параметрів персоналізованого комп'ютера, які дозволять почати «мріяти» про хмарних технологіях, а також орієнтовну вартість необхідних ПО. І головне, чи потрібно спеціально навчатися цієї хмарної технології, щоб проникнути в її суть і сенс, використовувати її можливості як кажуть «на всю котушку»?

Сергій Боровиков: А звичайні користувачі вже давно використовують хмарні технології: пошта, браузерні ігри, контент в соціальних мережах – це все 100%-приклади «хмар». І нічого не потрібно, крім інтернет-з'єднання, навіть не самого швидкого. Що стосується технічних параметрів домашніх комп'ютерів, то для більшості сервісів буде достатньо планшетного комп'ютера, а іноді й просто сучасного телефону.

BZZN.ru: Сергій, один аспект залишився у нас нез'ясованим. Мова про дистанційне навчання, до якого сьогодні звертається все більше і більше споживачів інтернету. Що необхідно для створення ХМАРНОГО СЕРЕДОВИЩА, призначеного для цього виду діяльності? У чому переваги цього нового методу, а можливо, і недоліки Хмарно-дистанційного навчання? Чи можливо, в хмарної середовищі розмічати відеопродукцію, наприклад, відеокурси BZZN.ru, призначені для навчання користувачів нашого порталу?

Сергій Боровиков: У «хмарі» можливо все, але, швидше за все, щоб це було саме додаток для дистанційного навчання, то його необхідно розробити і помістити на майданчик. Тут все буде залежати від платформи, на якій буде розроблятися додаток. А ось для спільної роботи, розміщення відеоконтенту і спілкування вже є готовий хмарний сервіс – Google Apps Premier Edition. Основним плюсом для користувачів буде доступність, так як все буде прекрасно працювати при наявності підключення до всесвітньої павутини.

За даними www.saasworld.ru

Недавні записи

Архів