Що таке SaaS?

Software as a service (SaaS) («Програмне забезпечення як послуга»), або Software on Demand (SoD) («Програмне забезпечення на вимогу») – модель продажу програмного забезпечення, при якій постачальник розробляє веб-додаток і самостійно управляє ним, надаючи замовникам доступ до програмного забезпечення через Інтернет. Основна перевага моделі SaaS для споживача полягає у відсутності витрат, пов’язаних з установкою, оновленням і підтримкою працездатності обладнання та програмного забезпечення, що працює на ньому.

У моделі SaaS:

* Програма пристосована для віддаленого використання;
* Одним додатком користується декілька клієнтів (додаток комунальний);
* Оплата стягується як щомісячна абонентська плата або на основі об’єму транзакцій;
* Підтримка програми входить до складу оплати;
* Модернізація програми відбувається плавно і прозоро для клієнтів.

В рамках моделі SaaS замовники платять не за володіння програмним забезпеченням як таким, а за його оренду (тобто, його використання через веб-інтерфейс). Таким чином, на відміну від класичної схеми ліцензування ПЗ, замовник несе порівняно невеликі періодичні витрати, і йому не потрібно інвестувати істотні кошти для придбання ПЗ і апаратної платформи для його розгортання і, потім, забезпечувати працездатність. Схема періодичної оплати передбачає, що у випадку, якщо необхідність в програмному забезпеченні тимчасово відсутній – замовник може призупинити його використання і заморозити виплати розробнику.

З точки зору розробника  ПЗ, модель SaaS дозволяє ефективно боротися з неліцензійним програмним забезпеченням, оскільки саме програмне забезпечення не потрапляє до кінцевих замовників. Крім того, концепція SaaS часто дозволяє зменшити витрати на розгортання та впровадження систем технічної та консультаційної підтримки продукту, хоча і не виключає їх повністю.

Основна перевага моделі SaaS для споживача полягає у відсутності витрат, пов’язаних з установкою, оновленням і підтримкою працездатності обладнання та програмного забезпечення, що працює на ньому.

Згідно дослідженням компанії Gartner, ринок рішень SaaS в світі демонструє постійне зростання. У 2009 році його обсяг склав 8 млрд. доларів, що на 22% більше, ніж у 2008 році (6,6 млрд. доларів). За даними прогнозів, зростання ринку продовжиться до 2013 року, коли його обсяг може становити 16 млрд. доларів.

Ключові характеристики

Програмне забезпечення на вимогу володіє такими ключовими ознаками:

– Доступ до програмного забезпечення віддалено надається з мережних каналах через веб-інтерфейс;
– Програмне забезпечення розгортається в єдиному дата-центрі, а не на потужностях кожного конкретного замовника;
– Програмне забезпечення надається на умовах оренди і передбачає періодичні платежі. Вартість технічної підтримки зазвичай включена у вартість орендної плати;
– Оновлення програмного забезпечення встановлюються централізовано на стороні провайдера SaaS. Таким чином, замовникам не потрібно встановлювати патчі і стежити за оновленнями системи.

За даними saasworld.ru

Недавні записи

Архів