У Росії запущений перший у світі безшумний суперкомп’ютер

У Південно-Уральському держуніверситеті запущений суперкомп’ютер, побудований на платформі з рідинним охолодженням на рівні плат і, як наслідок, практично безшумний. Розробки таких систем ведуться в усьому світі, але ніде до цих пір вони не були доведені до стадії експлуатації, стверджують його творці.

Суперкомп’ютер на рідинному охолодженні «СКІФ-Аврора ЮУрГУ» встановлено в Південно-Уральському державному університеті (ЮУрГУ) у Челябінську. Пікова продуктивність машини становить 24 Тфлопс (трильйонів операцій у секунду), реальна продуктивність – 21,86 Тфлопс. Зараз це відповідає восьмому місці у рейтингу Топ-50 найпотужніших комп’ютерів Росії та СНД. Машина була побудована в рамках суперкомп’ютерної програми «СКІФ-ГРІД» Союзної держави Росії і Білорусії, а співрозробником і системним інтегратором проекту виступила компанія РСК СКІФ.

Вартість суперкомп’ютера склала 80 млн. руб. Суперкомп’ютер буде використовуватися для вирішення завдань в науці, освіті, економіці та соціальній сфері.

Одним з плюсів нового суперкомп’ютера є його майже безшумна робота. У ЮУрГУ встановлена ще одна система, також створена в рамках програми «СКІФ-ГРІД» у 2008 р. – «СКІФ Урал». Вона охолоджується повітрям. Потужність цієї машини – 16 Тфлопс. За словами Леоніда Соколинський, директора суперкомп’ютерного центру ЮУрГУ, «СКІФ Урал» «дуже небезпечний для здоров’я» із-за шуму, який він виробляє. «Він так сильно шумить, що фахівці намагаються там не знаходитися, а якщо заходять, то обов’язково в навушниках, інакше можна пошкодити органи слуху», – заявив він в бесіді з CNews. За рівнем шуму «СКІФ Урал» можна порівняти з реактивним літаком, говорить Соколинський.

Володимир Воєводін, заступник директора Науково-дослідного обчислювального центру МДУ, не вважає, що «суперкомп’ютерний» шум представляє якусь проблему. В університеті встановлено кілька суперкомп’ютерів на повітряному охолодженні, найпотужнішими з яких є «Ломоносов» (414Тфлопс) і «СКІФ МДУ Чебишов» (60Тфлопс). «Так, суперкомп’ютери шумлять, але керувати обчислювальними системами можна віддалено, для цього рідко потрібно заходити в машинний зал. Користувачі ж взагалі ніколи в залі не бувають, працюючи зі своїх місць. Крім того, приміщення, в яких знаходяться суперкомп’ютери, мають звукоізоляцією, тому на рівні шуму у нас ніхто і не загострює уваги », – розповів Воєводін CNews.

Варто відзначити, що безшумна робота суперкомп’ютера була досягнута в основному за рахунок рідинного охолодження на рівні плат платформи, на базі якої побудована машина. Це платформа «СКІФ-Аврора» або, як її ще називають розробники – СКІФ ряду 4. За словами Сергія Абрамова, наукового керівника «СКІФ-ГРІД» від Росії, платформа була створена в рамках саме цієї програми.

Як зазначив Абрамов у розмові з CNews, в системі використовується «ряд унікальних вітчизняних розробок». Список цей, за його словами, дуже довгий. У числі прикладів він згадав інтерконнект з топологією 3D-тор та швидкістю передачі даних 60 Гбіт / с (високошвидкісна мережа, що з’єднує між собою обчислювальні вузли суперкомп’ютера) і програмне забезпечення під нього, сенсорну мережу моніторингу та управління, апаратні і програмні засоби глобальної синхронізації, ОС ALT Linux SKIF, оптимізовану під «СКІФ-Аврору» та ін

За словами Абрамова, у проекті «СКІФ-Аврора» в обчислювачів немає жодної плати, яка б бралася готової на ринку. Як раніше заявляв Абрамов, система була розроблена альянсом, в який входить італійська компанія Eurotech, РСК СКІФ, Інститут Програмних Систем РАН за підтримки компанії Intel, і мова в даному випадку йде про крос-ліцензування. Це означає, що російська сторона цього альянсу отримує інтелектуальну власність і конструкторську документацію на всі конструктиви, схемотехніку і всі друковані плати, а західні партнери, у свою чергу, можуть використовувати російські рішення в галузі комунікаційних мереж, сервісної мережі тощо

Розробники відзначають, що суперкомп’ютер ЮУрГУ – це перша система не тільки в Росії, але й у світі, побудована на базі сучасних процесорів Intel Xeon і рідинного охолодження на рівні плат обчислювача. Сергій Абрамов, правда, згадав, що до цього були суперкомп’ютери з рідинним охолодженням з нестандартними (немасовими) процесорами: «наприклад, радянські машини Ельбрус, американські Креі». За словами Абрамова, зараз всі розробники прагнуть зробити повністю водяне охолодження в поєднанні зі стандартними процесорами і стандартними архітектурами. «Тотальне водяне охолодження – це загальний тренд. Всі ведуть дослідження в цьому напрямку. І навіть є перші заяви про проекти та готових виробах », – говорить він.

В даний час, за словами Сергія Абрамова, ведуться переговори і підготовка до декількома проектами на базі «СКІФ-Аврори», які за масштабом можна порівняти з ЮУрГУ.

Варто відзначити, що недавно свої розробки в області платформи на рідинному охолодженні представила IBM, роботи в цьому напрямі веде і російська «Т-Платформи». Компанія розраховує представити на ринку охолоджувану водою платформу T-Blade 3. Не виключено, що саме з цією платформою компанія буде брати участь в конкурсі по збільшенню потужності суперкомп’ютера «Ломоносов» в МДУ до 1 Пфлопс. Конкурс, правда, ще не оголошено, а платформа офіційно не анонсувалася.

За даними cnews.ru

Прокоментувати

Недавні записи

Архів