iCloud як останній цвях у труну PC

Author kumusja    Category Обчислення у хмарі     Tags

Здивувати пересичену електронними чудасіями публіку нелегко, але в черговий це безсумнівно вдалося Apple. На відкритій два дні тому конференції для девелоперів WWDC, компанія не показала довгоочікуваний iPhone 5. І навіть наступна версія мобільного iOS (теж за п’ятим номером, реліз восени) та оновлення Mac OS X під кодовим ім’ям Lion (більше двох сотень виправлень та нових функцій) не стали головним сюрпризом.

Найважливішу новинку презентував особисто Стівен Джобс, який повернувся зі свого безстрокового лікарняного, щоб зайвий раз підкреслити, наскільки важливий для Apple і її користувачів цей анонс. Звертаючись до аудиторії з традиційно порожньої сцени, під  мовчазний акомпонемент майорівшої  на задньому плані стилізованої металевої хмаринки, батько айфонів і Айпад представив набір веб-сервісів iCloud, що переміщає цифровий центр ваги з персоналки в Мережу. Або – як це модно тепер говорити – в хмару.

Порівняти бурю, що піднялася в комп’ютерній та колокомп’ютерно? пресі після презентації iCloud, можна лише з тим, що коїлося після вбивства нещасного Осами. І те що сталось особливо вражає, якщо врахувати граничну простоту продукту. Описати принцип його дії можна буквально двома реченнями. iCloud фактично – жорсткий диск, доступний через Інтернет. З його допомогою програми, що працюють на всіх пристроях Apple, автоматично діляться між собою своїми даними.

Уявіть собі абстрактний документ, який ви створили на смартфоні. Нехай це буде фотографія, текстовий файл або календарний запис – в даному випадку його тип не має значення. Важливо, що з iCloud ви можете забути про те, де ваш документ знаходиться фізично.

Операційна система сама подбає про те, щоб скопіювати його в хмарне сховище, а звідти так само автоматично передати на всі інші підконтрольні особисто вам пристрої – наприклад, планшетку, десктоп і навіть, якщо знадобиться, плеєр. Отже, опинившись за вашим десктопом, ви зможете відразу використовувати цей документ, без будь-яких додаткових операцій.
Народившись в хмарах, наступне покоління комп’ютерних користувачів може і не знати, що таке жорсткий диск

Народившись в хмарах, наступне покоління комп’ютерних користувачів може і не знати, що таке жорсткий диск

Так фотографія, зроблена за допомогою iPhone, вже через кілька секунд буде доступна на Макінтош. А цифрова книга, придбана в магазині Apple, негайно відобразиться на всіх пристроях даного користувача, здатних цю книгу відтворити. Пошта, музика, книги, контакти, системні оновлення – коротше кажучи, всі типи даних, що використовуються операційною системою iOS, а також (у недалекому майбутньому) дані, що породжуються сторонніми додатками для неї можуть або зможуть передаватися непомітно для користувача через iCloud, без участі персонального комп’ютера.

Справедливості ради слід зазначити, що сам Джобс наполягає на ущербності порівняння iCloud і веб-накопичувача. Але Джобс лукавить – на догоду маркетингової цінності. Єдина відмінність новинки від доступного через Інтернет жорсткого диска полягає в інтелектуальності, умінні iCloud працювати без участі користувача і непомітно для нього.

iCloud – не перша ініціатива хмарна Apple. Компанія вже проводила обмежені експерименти такого роду, найтриваліший і масштабний з яких, платно-передплатний MobileMe, зібрав (по стороннім оцінками) 3 мільйони користувачів і проіснував три роки, аж до лютого 2011. Apple і Джобс особисто вважають MobileMe провалом, але завдяки йому компанія змогла отримати безцінний досвід.

iCloud увібрав в себе все те, чого бракувало MobileMe. Він універсальний в сенсі підтримуваних типів даних, дуже тісно інтегрований з операційною системою і додатками, а на додачу до всього в базовій конфігурації ще й безкоштовний.

iCloud буде доступний кожному користувачеві пристроїв Apple (а можливо, і iTunes під MS Windows). Базовий варіант передбачає 5 Гбайт вільного місця, причому програми, музика та книги, придбані в магазині Apple, не враховуються. Конфігурація і вартість розширеної платній версії поки не визначені. Попереднє API iCloud доступний розробникам прямо зараз, офіційний старт сервісу запланований на початок осені.


Хороший продавець, Джобс свідомо експлуатує інтимну жилку в спілкуванні з аудиторією. Він зізнається їй у коханні, піднімаючись на сцену, і не ховається від об’єктивів, обіймаючи дружину після виступу. Нам постає старий, втомлений людина – але не таким чи мріється духовний лідер публіці?

Звичайно ж Apple не єдина і не перша компанія, замислившись над адаптацією хмарної механіки під потреби пересічних комп’ютерних користувачів. У «хмарах» будує свій бізнес Google – згадайте її Хромбукі і набір додатків Google Apps (див. «Google дає нетбукам другий шанс …»). Хворіє «хмарами» Microsoft, з її Office 365 і накопичувачем Windows Live SkyDrive, інтегрованим в Windows Phone. Успішно експлуатує «хмару» Amazon.com, що прив’язала до нього книги і музику. Але Apple безсумнівно зуміла домогтися унікального результату.

Навіть після знімання маркетингового флеру, майстерно наведеної Стівеном Джобсом, iCloud залишається продуктом революційним. З ним Apple першою вступає в постперсональное майбутнє, яке вона ж сама одне з перших і передбачала. Компанія володіє величезною армією мобільних пристроїв: за її власними даними, на цей момент продано більше 200 мільйонів екземплярів пристроїв під управлінням iOS (включаючи iPod Touch). Відтепер вони зрівняні в правах і можливостях з десктопами, а десктопи позбавлені привілеї центру цифрового всесвіту.

Важливо і те, як ідея втілена. Одноосібно контролюючи екосистему Mac OS X і iOS, Apple змогла вписати iCloud в свої продукти так, що пересічний користувач його навіть не помітить. Джобс абсолютно правий, стверджуючи: користуванню iCloud не потрібно вчитися, тому що вчитися нічому. Він просто працює. Домогтися цієї ідеальної простоти і універсальності конкурентам буде нелегко, якщо взагалі можливо – адже ніхто з них, за винятком хіба що Microsoft, не має такого впливу на весь спектр обчислювальної техніки, від смартфонів до десктопів. Що, в свою чергу, додасть привабливості продуктів Apple, який отримав тепер без перебільшення унікальне властивість.

На жаль, про нутрощах iCloud відомо порівняно небагато. Apple традиційно маскує технічну виворіт, тому як мінімум до осені, коли сервіс буде запущений, про його недоліки можна тільки здогадуватися. На даний момент виділено два потенційно небезпечних моменти. По-перше, насторожує факт зберігання більшої частини даних користувача в «хмарі», а фактично – на території США, у трьох гігантських дата-центрах, відданих під iCloud його творцем. Як впишеться ця обставина в політику безпеки іноземних компаній і організацій, що використовують комп’ютери Apple?

Другий нюанс – навантаження на бездротові мережі і вартість трафіку. Вже сьогодні мобільні пристрої тяжким тягарем лежать на операторах стільникового зв’язку, повсюдно усувається від безлімітних тарифів (див. «Як у США безлімітку скасовують …» і «Ростелеком обмежить доступ?”). Уявіть, як виростуть обсяги переданих даних після пришестя iCloud! Очевидно, розуміючи, що цього не переживуть ні оператори, ні самі користувачі (гаманці яких не бездонні), Apple обмежила iCloud-трафік мережами Wi-Fi. Повторюся, подробиці невідомі, але з того, що було сказано, випливає, що синхронізація з хмарою буде відбуватися тільки в зонах дії Wi-Fi. Мобільний лінки, принаймні за замовчуванням, використовуватися не будуть.

За даними internetua.com

Прокоментувати

Недавні записи

Архів