Десятка Топ інтернет-сервісів 2009

Author lambo-cbto-admin    Category Обчислення у хмарі     Tags

Наприкінці року прийнято підводити підсумки, складати різні рейтинги й оцінювати події минулих днів. Ми не ризикнули відмовити собі в цьому задоволенні і, перебравши покриті цифровим пилом архіви, згадали про найбільш цікаві події в області Інтернет-технологій, здатних вплинути на майбутнє IT-індустрії і докорінно змінити уявлення про Всесвітній павутині.

Отже, чим порадував мережних користувачів 2009 рік? Перш за все, звичайно ж, епохальними подіями на пошуковому фронті і протистоянням двох найбільших корпорацій – Google і Microsoft. Для тих, хто не в курсі, про що йдеться, нагадаємо, що наприкінці травня редмондці офіційно представили пошукову систему нового покоління Bing (у процесі розробки відому як Kumo) і замінили нею колишній сервіс Live Search. В основу нової служби лягли як власні розробки “Майкрософт”, так і технології, придбані у інших компаній. Результат виконаних робіт й вкладених фінансових коштів не змусив себе довго чекати, і вже до середини листопада частка пошуковика Bing на ринку США наблизилася до 10%. На думку аналітиків, зміцнення позицій пошукової системи Microsoft свідчить про вірні кроки корпорації, яка бажає збільшити свою присутність у відповідному бізнесі. Варто відзначити також, що запуск майкрософтовської новинки не на жарт схвилювала засновників Google, які поставили перед кращими розробниками своєї організації завдання проаналізувати алгоритми роботи Bing і запропонувати заходи щодо поліпшення пошуковика Google.

Іншим значущою подією року, що минає стало відкриття шведською компанією Xcerion “першого в світі безкоштовного онлайнового комп’ютера”, що отримав назву iCloud. За словами розробників, родзинкою анонсованої веб-служби є що лежить в її основі платформа Xcerion Internet Operating System / 3 (XIOS / 3), що реалізовує концепцію так званих “хмарних обчислень” (cloud computing), тобто надає користувачам виділені обчислювальні потужності, дисковий простір та інші ресурси. iCloud надає користувачам 3 Гб безкоштовного дискового простору для зберігання файлів та близько трьох десятків різних додатків. Як запевняють творці, iCloud повинен зацікавити перш за все тих користувачів, які змушені постійно працювати за різними комп’ютерами (в інтернет-кафе, на роботі, у знайомих та ін.) Крім того, новинка може сподобатися власникам нетбуків, які віддають перевагу економити на придбанні комерційного програмного забезпечення. Для взаємодії з хмарною службою достатньо мати підключення до Мережі і браузер Internet Explorer або Firefox.

У боротьбі за “хмари” встигла засвітитися корпорація “Майкрософт”, в середині листопада представила веб-платформу Windows Azure, побудовану на основі розподіленої мережі дата-центрів Microsoft, процесорний час і дисковий простір яких сторонні розробники можуть орендувати за певну плату. При цьому програмісти можуть використовувати як рішення софтверного гіганта . NET Framework і Visual Studio, так і сторонні інструменти – комерційні або з відкритим кодом. Передбачається, що основними передплатниками сервісів, що надаються на базі Windows Azure, стануть компанії малого та середнього бізнесу, які за рахунок перенесення додатків в “хмару” зможуть економити на апаратному обладнанні своїх дата-центрів і послугах фахівців.

Для багатьох інтернет-користувачів, розуми яких розбурхує тема штучного інтелекту, 2009 рік запам’ятається презентацією амбітного проекту Wolfram Alpha. Можливості останнього, дійсно, вражають уяву: що лежать в основі онлайнової системи алгоритми і бази даних дозволяють, не вдаючись до веб-пошуку, вирішувати власні завдання з самих різних галузей знань, будь то математика, фізика, економіка, географія, музика, політика, хімія та ін. Інструмент Wolfram Alpha здатний розв’язувати системи рівнянь і складати прогнози економічного розвитку обраних країн, встановлювати зв’язки між різними фактами та при необхідності використовувати їх, а також відповідати на багато інших каверзних запитань користувачів, правда, іноді не без прикрих помилок.

Відзначилася на ринку інтернет-рішень і компанія McAfee, яка на початку жовтня оголосила про відкриття онлайнового сервісу для резервного зберігання інформації McAfee Online Backup. Від аналогічних служб новинку відрізняє необмежений дисковий простір, і передплатникам не доведеться при копіюванні файлів турбуватися про те, що для чергової порції важливих даних не знайдеться місця. Всі дані на сервері зберігаються в зашифрованому вигляді і надійно захищені від злому зловмисниками і інших неприємностей. Вартість передплати на McAfee Online Backup становить близько 60 доларів на рік.

Не залишилися осторонь і музичні сервіси. Найбільш запам’яталися відкриті для російських меломанів компанією Nokia інтернет-служби Comes With Music і Ovi Music, а також запущений “Яндексом” сервіс онлайнового мовлення музики, що дозволяє прослуховувати треки шуканих пісень, не виходячи за межі веб-браузера.

Підводячи підсумки року, не можна не згадати соціальний сервіс Google Wave, прототип якого вперше був представлений мережевій громадськості 29 травня на технічній конференції Google I / O, що проходила в Сан-Франциско. Про те, що являє собою новинка, “Компьютерра” розповідала не раз і не два. Повторюватися не будемо, скажемо тільки, що Google Wave багато в чому побудований на покладених в основу інтерфейсу Gmail ідеях, щедро приправлених механізмами wiki-розмітки, мультимедійними функціями і технологіями спілкування в реальному часі.

Чимало галасу на початку грудня наробив проект Google Public DNS, який порівняно недавно поповнив лінійку гуглівських сервісів і представив громадськості альтернативні публічні DNS-сервери, практичне призначення яких відомо кожному користувачу, який розбирається в мережевих технологіях . Зокрема, багатьох схвилювали питання інформаційної безпеки і побоювання з приводу того, що в майбутньому компанія буде блокувати, фільтрувати або перенаправляти запити користувачів. Співробітники Google запевнили, що хвилюватися немає причин, і що жодна статистична інформація не передається третім особам, і всі дані про IP-адреси автоматично стираються через 24 години.

Відзначилися в році, що минає і вітчизняні знавці веб-кодування, які зі знанням справи освоюють бюджетні інвестиції на виконання програми “Електронна Росія”. Найбільш помітним виробами російських чарівників є новий сервіс Федеральної податкової служби (ФПС), що дозволяє платникам податків переконатися у відсутності заборгованості перед державою, і портал Gosuslugi.Ru, покликаний скоротити число ходінь громадян за державним інстанціям, відомими своїми чергами, нервування та іншими непорозуміннями. Цікаво, що ні перший, ні другий сервіси після запуску до ладу не працювали через величезний наплив охочих подивитися на мережеві інновації вітчизняного розливу. Чи то ще буде? Поживемо – побачимо.

За даними internetua.com

Прокоментувати

Недавні записи

Архів